Μας την έκανε η Ομόνοια προχθές, καθώς παρά τα πολλά σουτ που είχε στην αναμέτρηση παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Ντινάμο και ηττήθηκε στο Ζάγκρεμπ χωρίς να σκοράρει. Η πραγματικότητα είναι πως αυτή η περίοδος κρύβει πολλές παγίδες, αφού εξ ορισμού οι προβλέψεις είναι δύσκολες μιας και βρισκόμαστε στις αρχές της νέας σεζόν και οι ομάδες δεν δείχνουν το πραγματικό τους πρόσωπο.

Πολλοί οι αγώνες για το Conference League σήμερα, με το κουπόνι να είναι ιδιαιτέρως δύσκολο. Εστιάζουμε σε μία αναμέτρηση που θεωρώ ότι κρύβει αξία, αυτή που θα λάβει χώρα στο «Άκερ» του Μόλντε.

Μόλντε - Σερβέτ

Οι γηπεδούχοι μετά το 1-1 που απέσπασαν στην έδρα της Λίλεστρομ παρέμειναν μόνοι πρώτοι στον βαθμολογικό πίνακα, 5 βαθμούς μακριά από τη 2η Μπόντο Γκλιμτ. Ο Έρλινγκ Μόε είδε την ομάδα του να έχει δοκάρι για το 0-2 και στη συνέχεια να δέχεται επιθέσεις διαρκείας από τους αντιπάλους με αποτέλεσμα την ισοφάριση στο 92ο λεπτό. Βαρύ πυροβολικό ο πρώτος σκόρερ της λίγκας, Ομοϊχουάνφο, ενώ το «Ακερ» αποδεικνύεται “κάστρο”, αφού η Μόλντε μετρά 4 συνεχείς νίκες και 6 διαδοχικά over

(10)

Η Σερβέτ δεν έχει ξεκινήσει ακόμη τις επίσημες υποχρεώσεις της. Την περυσινή σεζόν τερμάτισε 3η και είχε εξαιρετική παρουσία καθ’ όλη τη διάρκειά της. Γενικώς η ελβετική ομάδα τα τελευταία χρόνια δείχνει μία ανοδική αγωνιστική πορεία και σταθερότητα, με τον τεχνικό Γκέιγκερ να βρίσκεται για 4η διαδοχική σεζόν στην άκρη του πάγκου. Στο τελευταίο φιλικό απέναντι στην Αϊντχόφεν έδειξε ανέτοιμη, έχοντας αρκετά κενά στα μετόπισθεν και ηττήθηκε με 1-3.

Η Μόλντε εντός έδρας δεν αστειεύεται, επιτίθεται κατά κύματα και σκοράρει ιδιαιτέρως εύκολα. Αυτό θα προσπαθήσει να κάνει και σήμερα απέναντι στην πιο ανέτοιμη Σερβέτ, η οποία όμως διαθέτει την ποιότητα να χτυπήσει τις αμυντικές αδυναμίες των γηπεδούχων. Αξία στο αμφίτερμα σε καλή απόδοση.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ CONFERENCE LEAGUEΠΕΜΠΤΗ - ΩΡΑ: 19:00