18.06.21

Προγνωστικά - Ψαγμένος: Τέταρτη συνάντηση

Μία εβδομάδα μετά από το φιλικό 1-0 από το Βέλγιο, η Κροατία έχασε με το ίδιο σκορ από την Αγγλία, στην πρεμιέρα της στη φάση των ομίλων του Euro.

Ηταν το τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη για την Κροατία, καθώς την 1η του μηνός είχε παραχωρήσει 1-1 στην Αρμενία σε φιλικό.

Με την Τσεχία έχει συναντηθεί τρεις φορές. Το 1996 ήρθαν 1-1 σε φιλικό τουρνουά, και η Κροατία επικράτησε στα πέναλτι. Το 2011 η Κροατία νίκησε 4-2 εντός έδρας σε φιλικό (2-2 ημίχρονο).

Το 2016, στο Euro, για τη 2η αγωνιστική του ομίλου όπως και τώρα, ήρθαν 2-2: 2-0 η Κροατία στο 59’, ισοφάρισε η Τσεχία στο τελευταίο τέταρτο.

Επιλέγουμε τη νίκη της Κροατίας, η οποία είχε και μία μέρα ξεκούρασης παραπάνω.

Το απόλυτο εντός και εκτός

Ιντερ Τούρκου και Σέιναγιοεν συναντήθηκαν πριν από δύο μήνες στον νοκ άουτ προημιτελικό Κυπέλλου Φινλανδίας.

Η γηπεδούχος και τότε Ιντερ νίκησε 1-0 στην παράταση, σε ένα παιχνίδι με 9 κίτρινες. Η τελευταία τους μονομαχία για το πρωτάθλημα ήταν επίσης στο Τούρκου, 1-0 η Σέιναγιοεν με γκολ στο 20’.

Η Σέιναγιοεν είναι αήττητη στις 6 τελευταίες συναντήσεις με την Ιντερ, έχοντας νικήσει στις 4 από αυτές. Εχασε μόνο στη μία από τις εννέα τελευταίες επισκέψεις της στην αντίπαλη έδρα (5 νίκες).

Νίκησε και στα δύο εκτός έδρας παιχνίδια της στο τρέχον πρωτάθλημα, 2-0 την Οουλου και 1-0 τη Χόνκα.

Τέσσερα στα τέσσερα εντός έδρας για την Ιντερ, η οποία στα 15 πιο πρόσφατα εντός στο πρωτάθλημα έχασε μόνο από τη Σέιναγιοεν (13 νίκες).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ – ΩΡΑ: 18:30