13.01.22

Προγνωστικά - Ψαγμένος: Στο πρώτο μισό

Στην 5η θέση του βελγικού πρωταθλήματος βρίσκεται η Γάνδη, έχοντας 10 νίκες, 4 ισοπαλίες και 7 ήττες. Για την 22η αγωνιστική (σύνολο 34) φιλοξενεί την 8η Κόρτραϊκ.

Επτά νίκες για τη Γάνδη στα 10 εντός έδρας παιχνίδια της. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Κόρτραϊκ εκτός έδρας. Εχουν δεχτεί από 22 γκολ, επίδοση που είναι η δεύτερη καλύτερη στο πρωτάθλημα. Πριν από δύο μήνες συναντήθηκαν σε φιλικό και η Κόρτραϊκ επικράτησε 3-1.

Ηταν η τέταρτη διαδοχική νίκη της επί της Γάνδης (2-1, 1-0, 1-0). Το «Χ» απουσιάζει από τις 10 τελευταίες μονομαχίες τους (από 5 νίκες). Κάποια στιγμή θα επιβεβαιωθεί. Στο 4.60 να δούμε στο αποψινό παιχνίδι.

Παραδοσιακή μονομαχία

Εξι νίκες σε 19 αγωνιστικές έχει η Μπράιτον, αλλά και 9 ισοπαλίες. Οι 4 ήττες της είναι η καλύτερη επίδοση στο πρωτάθλημα μετά από τις τρεις πρωτοπόρους, Μάντσεστερ Σίτι, Τσέλσι και Λίβερπουλ. Εχει σημειώσει 20 γκολ και έχει δεχτεί ισάριθμα. Την περασμένη εβδομάδα προκρίθηκε στην παράταση επί της Γουέστ Μπρομ, 2-1. Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Τότεναμ.

Απόψε βρίσκει μπροστά της μία άλλη ομάδα του Λονδίνου, την Κρίσταλ Πάλας, παιχνίδι που αποτελεί παραδοσιακό ντέρμπι, έχθρα που κρατάει από τα 70’s. Η Πάλας προκρίθηκε επίσης στον 4ο γύρο του Κυπέλλου, 2-1 εκτός έδρας τη συμπολίτισσα Μίλγουολ, με ανατροπή ημιχρόνου. Δέχτηκε γκολ στα 12 από τα 13 πιο πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια της (κράτησε το μηδέν μόνο στο υπέρ της 2-0 επί της Μάντσεστερ Σίτι).

Στον πρώτο γύρο τον Σεπτέμβριο ήρθαν 1-1: 1-0 η Πάλας με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, 1-1 στο 95’ η Μπράιτον. Ηταν η τρίτη ισοπαλία στις έξι τελευταίες συναντήσεις τους. Στο 3.25 να δούμε ακόμα μία.