14.01.22

Προγνωστικά - All Around: Υπό πίεση ο Μπενίτεθ

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λιγκ, η 15η Εβερτον φιλοξενείται από την ουραγό Νόριτς. Εμφανέστατα οι δύο ομάδες βρίσκονται σε πολύ κακό «φεγγάρι», κάτι που θέλουν να αλλάξουν άμεσα.

Πιο εύκολο το συγκεκριμένο σενάριο να επιβεβαιωθεί από τη μία πλευρά και συγκεκριμένα αυτή των «ζαχαρωτών». Ο Ράφα Μπενίτεθ είναι διαρκώς υπό πίεση τους τελευταίους μήνες και αν δεν επικρατήσει ούτε τώρα, θα έχει σοβαρό θέμα. Το περασμένο Σάββατο τα… χρειάστηκε για να κερδίσει τη Χαλ της Τσάμπιονσιπ στο Κύπελλο Αγγλίας. Το γκολ του Τάουνσεντ στο 99’ της παράτασης ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά, μετά το 2-2 της κανονική διάρκειας. Από τα μέσα Σεπτεμβρίου και μετά η Εβερτον κέρδισε μόνο 2 φορές! Η μία ήταν απέναντι στην τωρινή αντίπαλό της, με άνετο 2-0.

Η Νόριτς είναι ξεκάθαρα η πιο αδύναμη της κατηγορίας. Μεσοβδόμαδα έχασε και στην έδρα της Γουέστ Χαμ, σε ένα ακόμη παιχνίδι που δεν σκόραρε (2-0). Ηταν η έκτη σερί ήττα δίχως να σκοράρει. Εκτός του ότι είναι η μόνη που δεν έχει καταφέρει να σκοράρει διψήφιο αριθμό τερμάτων, διαθέτει πλέον και τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας (44) προσπερνώντας τη Νιούκαστλ. Σίγουρα την ενδιαφέρει και το ματς με την Εβερτον, ωστόσο την επόμενη εβδομάδα φιλοξενείται από την 17η Γουότφορντ, με την οποία έχουν διαφορά τριών πόντων. Ξεκάθαρα εκείνη η αναμέτρηση είναι υψίστης σημασίας.

Αν δεν της βγει το ματς με τα «ζαχαρωτά», πιθανότατα να χάσει άλλη μια φορά. Το διπλό έχει τον πρώτο λόγο, στο 2.05.

Εξι σερί ήττες

Η Βόλφσμπουργκ δίνεται φαβορί κάτω από τις δύο μονάδες, τη στιγμή που μετρά 6 σερί ήττες στην Μπουντεσλίγκα. Υποδέχεται την Χέρτα και παρ’ ότι βρίσκονται στα ίδια επίπεδα στη βαθμολογία (13η με 14η), το σετ έπρεπε να είναι πιο ισορροπημένο. Αλλωστε οι πρωτευουσιάνοι βρίσκονται σε καλύτερη κατάσταση (2-3-3) εσχάτως. Επιλέγουμε την κόντρα στο 1.80.